April 24, 2024

Spašavanje podataka iz medija je moguće

Čuvanjem raznih važnih podataka u digitalnom zapisu riskiramo njihovo gubljenje. Iako je postotak kvarova izrazito mali, neophodno je biti spreman na njih i redovno raditi backup na više medija za čuvanje podataka. Tako ćete biti sigurni da u slučaju kvara jednog, podatke imate dostupne na drugom.

Ako ste jedan od onih koji nisu radili backup i dogodio vam se kvar na USB sticku, hard disku ili nekom drugom mediju, nemojte odmah paničariti. Moguće je spašavanje podataka iz medija, pomoću određene opreme i stručnih tehničara. Kroz ovaj tekst ćemo vas detaljnije upoznati s ovom temom i načinima kako da se zaštitite od gubitka važnih datoteka.

Digitalno čuvanje datoteka

Kako vam spašavanje podataka iz medija ne bi bilo potrebno i kako bi se osigurali od gubitka važnih podataka, neophodno je da se zaštitite tako da podatke pohranite na više mjesta. Popularni dodatci koji će vam pomoći da ne čuvate podatke samo na računalu su:

• USB stick
  • memorijska kartica
  • eksterni hard disk

Ovi mediji dopuštaju vam jednostavno dodavanje ili brisanje podataka i možete raditi dnevni, tjedni ili mjesečni backup. Osim toga, mnogi ljudi koriste i cloud pohranu podataka, koja i nije najbolje rješenje ako se radi o izrazito važnim podatcima. Njihovo čuvanje na serveru druge firme moglo bi doći u krive ruke, stoga je puno sigurnije čuvati podatke offline.

Također, ljudi se nerijetko „zeznu“ s čuvanjem podataka samo na USB sticku ili eksternom hard disku. Ne želeći važne podatke držati na računalu, može se dogoditi kvar na određenom mediju i tada ste ostali bez podataka.

Proces spašavanja podataka iz medija

Ako niste izgubili medij na kojem su vam bili važni podatci, moguće je spašavanje podataka iz medija. Ono se odrađuje putem raznih programa i opreme, koja dopušta kopiranje na ispravan medij. Tako ćete podatke dobiti ponovno, naravno, ako medij nije značajno oštećen.

Čitajte i sljedeći članak: Chromecast kao jednostavno streaming rješenje

Uređaj Chromecast morate spojiti na TV. To je vrlo jednostavno koristeći HDMI utor na TV-u kojeg danas posjeduju svi televizori novije generacije.

Još jedna greška koju ljudi često rade je što sami pokušaju doći do podataka. To je sasvim razumno razmišljanje, jer su u strahu da oni ne procure u treće ruke, no profesionalne firme koje odrađuju spašavanje podataka iz hard diska ili nekog drugog medija garantiraju s diskrecijom.

Pročitajte sljedeći članak: Uz internetsko oglašavanje do novih klijenata

Google je danas jedna od najpoznatijih tražilica i koristi ga ogroman broj ljudi. Stoga i ne čudi kako je internetsko oglašavanje putem Googlea jedno od najzanimljivijih brojnim klijentima jer im može donijeti veliki doseg.

Ako sami pokušate popraviti uređaj ili spasiti podatke s njega, moguće je da ćete pogoršati problem i čak uzrokovati trajni gubitak podataka. Stoga se nemojte okušavati u ovom izazovu i odnesite medij na spašavanje u stručne ruke. Proces spašavanja se najčešće radi tako da se obavi kloniranje diska i tako se podatci samo prebace na drugi uređaj.